- Szczegóły
- Kategoria: Pływanie
Spora grupa rodziców pyta jak przygotować niemowlę przed przyjściem na pierwsze zajęcia na basen?
Pierwsze doświadczenia, jakich niemowlak nabywa w czasie kąpieli w domu, mają istotne znaczenie dla późniejszych zachowań dziecka podczas zajęć na basenie.
Najlepiej zacząć przygodę z pływaniem w czasie codziennych kąpieli w domu, a następnie kontynuować pływanie w ramach zajęć dla niemowląt i małych dzieci na pływalni.
Środowisko wodne jest dla maluszka naturalne więc teoretycznie kontakt z wodą powinien mu służyć. Jednak z doświadczenia wiemy że dzieci różnie reagują na wodę. Dla niektórych jest to wielka radość a dla innych wielki stres, który należy oswoić i pokazać dziecku piękny świat wody.
Oto kilka wskazówek, instrukcja obsługi dziecka na basenie.
- NASTAWIENIE RODZICA. Pamiętajmy emocje rodzica podczas kąpieli i pływania, odczuwa także dziecko. Im bardziej zestresowany rodzic, tym więcej lęku przed wodą ma dziecko.
- UCZ MIŁOŚCI DO WODY. Zajęcia powinny odbywać się w warunkach delikatności i czułości ze strony rodzica. Powinna trwać tak długo jak długo jest atrakcyjna dla maluszka.
- WODA TO NIE PROBLEM. Płacz w czasie kąpieli nie jest wynikiem lęku przed wodą, lecz często związany jest z sytuacją poza kąpielą. Aby uniknąć rozdrażnienia w czasie kąpieli nie kąpiemy dziecka kiedy jest: zmęczone, głodne albo śpiące, bo nic w tej kąpieli nie będzie poza płaczem.
- ZABAWKI I ZABAWY. Te same zabawki umilające kąpiele w domu przydadzą się przy pierwszej wizycie na basenie.
- DOŚWIADCZANIE WODY. Doświadczanie wody odbywa się poprzez zanurzanie uszów i chlapanie, dzięki czemu zwiększa to świadomość ciała i czucia ruchu dziecka oraz ułatwi wizytę na basenie.Polewanie to doskonały sposób na oswojenie z woda, należy rozpocząć je od stóp i kończyć na głowie dziecka, tak żeby woda spływała po twarzy i uszach dziecka.
Oswajanie niemowlęcia z wodą odbywa się w jego własnym tempie. Podążać należy za jego własnymi preferencjami .Jeśli nie lubi polewania głowy, wycofaj się i zaproponuj ponownie za jakiś czas. Jeśli maluch protestuje przy próbach odsunięcia go od rodzica, pozwól na kontakt ciało do ciała tak długo, jak długo tego potrzebuje.