Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Spora grupa rodziców pyta jak przygotować niemowlę  przed przyjściem na pierwsze zajęcia na basen?

Pierwsze doświadczenia, jakich niemowlak nabywa w czasie kąpieli w domu, mają istotne znaczenie dla późniejszych zachowań dziecka podczas zajęć na basenie.

Najlepiej zacząć przygodę z pływaniem w czasie codziennych kąpieli w domu, a następnie kontynuować pływanie w ramach zajęć dla niemowląt i małych dzieci na pływalni.

Środowisko wodne jest dla maluszka naturalne więc teoretycznie kontakt z wodą powinien mu służyć. Jednak z doświadczenia wiemy że dzieci różnie reagują na wodę. Dla niektórych jest to wielka radość a dla innych wielki stres, który należy oswoić i pokazać dziecku piękny świat wody.

Oto kilka wskazówek, instrukcja  obsługi dziecka na basenie.

  1. NASTAWIENIE RODZICA. Pamiętajmy emocje rodzica podczas kąpieli i pływania, odczuwa także dziecko. Im bardziej zestresowany rodzic, tym więcej lęku przed wodą ma dziecko.
  2. UCZ MIŁOŚCI DO WODY. Zajęcia powinny odbywać się w warunkach delikatności i czułości ze strony rodzica. Powinna trwać  tak długo jak długo jest atrakcyjna dla maluszka. 
  3. WODA TO NIE PROBLEM. Płacz w czasie kąpieli nie jest wynikiem lęku przed wodą, lecz często związany jest z sytuacją  poza kąpielą. Aby uniknąć rozdrażnienia w czasie kąpieli  nie kąpiemy dziecka kiedy jest: zmęczone, głodne albo śpiące, bo nic w tej kąpieli nie będzie poza płaczem.
  4. ZABAWKI I ZABAWY. Te same zabawki umilające kąpiele w domu przydadzą  się przy pierwszej wizycie na basenie. 
  5. DOŚWIADCZANIE WODY.  Doświadczanie wody odbywa się poprzez zanurzanie uszów i chlapanie, dzięki czemu zwiększa  to świadomość  ciała i czucia ruchu dziecka oraz  ułatwi wizytę na basenie.Polewanie to doskonały sposób na oswojenie z woda, należy rozpocząć  je od stóp i kończyć na głowie dziecka, tak żeby woda spływała po twarzy i uszach dziecka.

Oswajanie  niemowlęcia z wodą odbywa się w jego własnym tempie. Podążać należy za jego własnymi preferencjami .Jeśli nie lubi polewania głowy, wycofaj się i zaproponuj ponownie za jakiś czas. Jeśli maluch protestuje przy próbach odsunięcia go od rodzica, pozwól  na kontakt ciało do ciała tak długo, jak długo tego potrzebuje.

Nauka Pływania

Dane dziecka

Nieprawidłowe dane

Nieprawidłowe dane

/ / Nieprawidłowe dane

Nieprawidłowe dane

Dane rodziców / opiekunów prawnych
Nieprawidłowe dane

Nieprawidłowe dane

Nieprawidłowe dane

Nieprawidłowe dane

Nieprawidłowe dane

Nieprawidłowe dane