Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Gimnastyka artystyczna jest jedną z najbardziej wszechstronnych i harmonijnych dziedzin sportu. Tej aktywności fizycznej towarzyszy rozwój elastyczności, poczucia rytmu (ćwiczenia przy muzyce) oraz koordynacji wzrokowo – ruchowej.

Kiedy można zacząć?

W gimnastyce artystycznej optymalnym wiekiem do rozpoczęcia są lata 4 - 6. W tym wieku wprowadzenie i zapoznanie z gimnastyką artystyczną zaczyna się od zajęć wszechstronnych głównie opartych na grach i zabawach Poprzez uprawianie gimnastyki artystycznej można rozwinąć nie tylko gibkość, ale kształtować takie cechy motoryczne jak – skoczność, równowagę, zwinność oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

Jaki strój na początek?

Pierwszą rzeczą, o którą trzeba zadbać, to strój sportowy, który będzie prosty, wygodny i pozwoli na wykonywanie ćwiczeń w pełnym zakresie. Nie ma konieczności zakupu profesjonalnego stroju, ponieważ służy on tylko do występów oraz zawodów, jest kosztowny (mniej więcej 200-700 zł w zależności od wieku wzrostu, budowy ciała zawodniczki). Wystarczy, że będzie to kostium typu „body” z krótkimi spodenkami, leginsami lub spódniczką. Buty do treningu - to najczęściej napalcówki gimnastyczne, służą do ochrony i komfortu stopy pod czas ćwiczenia oraz dają możliwość kontrolowania ruchów. Ćwiczyć można również w skarpetkach bądź boso, w zależności od powierzchni (wykładziny) sali.

Jak wyglądają zajęcia z gimnastyki artystycznej?

Zajęcie z gimnastyki artystycznej można podzielić na 3 części:

  1. Wstępną, składającą się z rozgrzewki, która jest niezbędnym elementem zajęć i służy do rozgrzania i przygotowania mięśni do wysiłku (ćwiczenia w biegu oraz w miejscu, w formie gier i zabaw)
  2. Główną, czyli realizacja tematu zajęć - nauka lub doskonalenie elementów akrobatycznych, podstawowej manipulacji z przyborem (skakanka, obręcz, piłka, maczugi, wstążka), kształtowanie cech motorycznych, takich jak: gibkość, skoczność, równowaga, zwinność
  3. Końcową – ćwiczenia uspakajające, rozluźniające, oddechowe oraz korekcyjne Każde zajęcia (ćwiczenia, elementy gimnastyczne, praca z przyborem, gry i zabawy) dostosowane są do grupy wiekowej, predyspozycji oraz potrzeb dziewczynek.

Gimnastyka artystyczna na poziomie rekreacyjnym lub sportowym

Do 7 roku życia zajęcia gimnastyki artystycznej w grupach rekreacyjnych oraz zaawansowanych przebiegają na podobnym poziomie. Głównie jest to trening ogólnorozwojowy, z naciskiem na rozciąganie (w tym wieku, mięśnie i więzadła są bardziej elastyczne, łatwo rozciągliwe) i rozwijanie poczucia rytmu. Dziewczynki wieku 6 -7 lat mogą już startować w zawodach krajowych oraz międzynarodowych. Wiąże się to jednak ze zwiększeniem intensywności i godzin treningu, stresem emocjonalnym oraz fizycznym. To wariant dla osób zdeterminowanych i zdecydowanych na intensywne zajmowanie się sportem.

formularz zapisu Gimnastyka artystyczna